Poniżej ważne informacje o unijnej regulacji prawnej, która wkrótce będzie mieć zastosowanie do sprzedawców i platform handlowych (od 18.08.2025 r.). Zapoznaj się z nowymi przepisami jeśli sprzedajesz lub planujesz sprzedawać artykuły zawierające baterie, w tym zintegrowane z produktami elektronicznymi.
EPR/ROP, rozporządzenie w sprawie baterii - Co to za regulacja?
Z dniem 18 sierpnia 2025 r. platformy handlowe i sprzedawców zacznie obowiązywać unijne rozporządzenie w sprawie baterii i zużytych baterii.
Sprzedając produkty z bateriami lub same baterie możesz być prawnie uznawany za producenta baterii dla potrzeb tzw. Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta – ROP (ang. Extended Producer Responsibility – EPR). Dowiedz się o tym więcej z dalszej części tej informacji.
Po krótce - nowe unijne rozporządzenie wprowadza zasady, według których sprzedawca jest odpowiedzialny za zarejestrowanie się w systemie ROP/EPR dla baterii i zapewnienie zgodności z przepisami, a platforma handlowa ma za zadanie uzyskiwać od sprzedawców numery ROP/EPR dla kraju sprzedaży.
Sprzedawca jako producent baterii – nowe obowiązki sprzedawców
Jeśli po raz pierwszy wprowadzasz na rynek baterie lub produkty zawierające baterie: (1) własne, (2) z marką przemianowaną na swoją, (3) importowane, (4) gdy sprzedajesz je online do państwa UE, w którym nie masz siedziby* – masz status producenta.
Dotyczy to każdej sztuki baterii, którą wprowadzasz na rynek.
Zapoznaj się z prawną definicją producenta (art. 3 pkt 47), gdyż znacząco odbiega ona od powszechnego rozumienia tej roli.
Sprzedawcy, którzy w rozumieniu nowych przepisów mają status producenta, muszą podawać numery rejestrowe ROP (EPR) m.in. platformom sprzedaży online takim jak Ceneo.
*Jeśli masz status sprzedawcy-producenta ze względu np. na to, że sprzedajesz opisane wyżej produkty do Polski nie mając w Polsce siedziby – potrzebujesz numeru ROP/EPR dla Polski (numer ROP/EPR jest dla każdego kraju z osobna). Jeśli nie masz siedziby, w kraju, dla którego chcesz dostać numer ROP/EPR, możesz skorzystać z pomocy autoryzowanego przedstawiciela.
Przykłady
(1) Nie masz statusu producenta - jeśli jesteś polskim przedsiębiorcą i od polskiego (zarejestrowanego) dostawcy kupujesz produkty z bateriami, które sprzedajesz na platformie handlowej. Jeśli jednak po raz pierwszy wprowadzasz na polski rynek produkty od np. chińskiego producenta (choćby pojedynczą sztukę baterii lub produktu zawierającego baterie) – według przepisów jesteś producentem i musisz podawać platformie handlowej numer EPR.
(2) Jeśli jesteś zagranicznym przedsiębiorcą z siedzibą w kraju UE, a produkty wprowadzasz na rynek polski – masz status producenta. W tym przypadku sprzedajesz do innego kraju, niż ten, w którym masz zarejestrowaną działalność i po raz pierwszy wprowadzasz na europejski rynek baterię (choćby pojedynczą sztukę baterii lub produktu zawierającego baterie).
(3) Jeśli jesteś przedsiębiorcą spoza Unii Europejskiej (np. przedsiębiorcą z Chin), a produkty sprzedajesz na platformie handlowej – masz status producenta. W tym przypadku jesteś sprzedającym spoza UE i po raz pierwszy wprowadzasz na europejski rynek baterię (choćby pojedynczą sztukę baterii lub produktu zawierającego baterie).
Co muszę zrobić?
Sprawdź z Twoim profesjonalnym doradcą prawnym, czy wprowadzasz baterie lub produkty je zawierające na rynek państwa UE, do którego sprzedajesz, a także czy podlegasz obowiązkowi rejestracji - czy masz status producenta.
Zarejestruj się w systemie EPR. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. Nie ma jednej rejestracji dla wszystkich państw UE - rozpocznij rejestrację EPR na każdym rynku UE, na którym sprzedajesz baterie lub produkty z bateriami (w tym zintegrowane z urządzeniem).
W przypadku Polski dotychczasowym rejestrem jest BDO: https://bdo.mos.gov.pl/
Skontaktuj się z odpowiednim organem krajowym i/lub swoim profesjonalnym doradcą by rozpocząć i przejść poprawnie przez proces rejestracji.
Przygotuj się na konieczność podawania numerów ROP/EPR w związku z prowadzeniem sprzedaży za pomocą platformy handlowej.
Jeśli nie dostosujesz swoich ofert do wymogów unijnego prawa, po wejściu w życie rozporządzenia możesz narazić się na sankcje prawne, w tym kary finansowe.
Twoje obowiązki na platformie handlowej – numery ROP/EPR
Zgodnie z nowymi przepisami (art. 62 ust. 6) Dostawca platformy umożliwiającej zawieranie z konsumentami umów na odległość musi uzyskiwać od sprzedawców o statusie producenta dwa typy informacji:
1) informacje rejestrowe, takie jak nazwa rejestru i numery w rejestrze ROP/EPR (art. 55).
2) potwierdzenie (samocertyfikację), że sprzedaje produkty, w odniesieniu do których spełnione są wymogi tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producenta (art. 56).
Twoje obowiązki na platformie handlowej – numery ROP/EPR
Zgodnie z nowymi przepisami (art. 62 ust. 6) Dostawca platformy umożliwiającej zawieranie z konsumentami umów na odległość musi uzyskiwać od sprzedawców o statusie producenta dwa typy informacji:
1) informacje rejestrowe, takie jak nazwa rejestru i numery w rejestrze ROP/EPR (art. 55).
2) potwierdzenie (samocertyfikację), że sprzedaje produkty, w odniesieniu do których spełnione są wymogi tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producenta (art. 56).
Co zmieniamy w Ceneo?
Dostosowujemy platformę ceneo.pl do nowych wymagań dla sprzedawców i marketplace.
Będziesz mógł uzupełniać wymagane informacje zgodnie z unijnym prawem, zwłaszcza gdy sprzedajesz za pomocą Kup Teraz baterie albo produkty z bateriami. Zmiany obejmą:
1) Możliwość - zaznaczania odpowiedniej wartości.
2) Od 18.08.2025 r. w Ceneo musisz mieć uzupełniony numer EPR dla kraju, w którym sprzedajesz (prowadząc przez Kup Teraz sprzedaż na rynek Polski - EPR dla Polski).
3) Jeśli jesteś sprzedającym spoza UE – od 18.08.2025 r. podasz numery EPR od upoważnionych przedstawicieli w Unii Europejskiej dla kraju, w którym sprzedajesz (prowadząc przez Kup Teraz sprzedaż na rynek Polski - EPR dla upoważnionego przedstawiciela w Polsce).
Uzupełnianie informacji
Wkrótce będziemy informować o sposobie udostępniania nowych informacji. Wraz z udostępnieniem nowych funkcjonalności:
Dowiesz się więcej z naszej instrukcji dotyczącej tworzenia plików produktowych.
Jeżeli nie tworzysz pliku sam, a korzystasz z gotowego rozwiązania na jednej z platform sklepowych, skontaktuj się z dostawcą i zapytaj o możliwości dostarczenia tych danych.
Dowiesz się więcej z instrukcji Zarządzania ofertami. (Panel, zakładka Zarządzanie ofertami, nowe pola do uzupełniania znajdziesz w oknie edycji lub zakładania oferty).
[ ! ] Treść ta ma charakter ogólnej informacji wskazującej na konieczność aktualizacji serwisu i obowiązków sprzedawcy. Ceneo nie udziela porad prawnych w powyższy sposób, w tym za pomocą odpowiedzi na możliwe pytania – skontaktuj się z Twoim profesjonalnym doradcą prawnym by uzyskać szczegółowe informacje w zakresie nowych przepisów, Twojej działalności i ofert wystawianych platformie handlowej (w usłudze Kup Teraz).