Baterie - EPR (ROP)

Poniżej ważne informacje o unijnej regulacji prawnej, która wkrótce będzie mieć zastosowanie do sprzedawców i platform handlowych (od 18.08.2025 r.). Zapoznaj się z nowymi przepisami jeśli sprzedajesz lub planujesz sprzedawać artykuły zawierające baterie, w tym zintegrowane z produktami elektronicznymi.

EPR/ROP, rozporządzenie w sprawie baterii - Co to za regulacja? 

Z dniem 18 sierpnia 2025 r. platformy handlowe i sprzedawców zacznie obowiązywać unijne rozporządzenie w sprawie baterii i zużytych baterii.

Sprzedając produkty z bateriami lub same baterie możesz być prawnie uznawany za producenta baterii dla potrzeb tzw. Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta – ROP (ang. Extended Producer Responsibility – EPR). Dowiedz się o tym więcej z dalszej części tej informacji.

Po krótce - nowe unijne rozporządzenie wprowadza zasady, według których sprzedawca jest odpowiedzialny za zarejestrowanie się w systemie ROP/EPR dla baterii i zapewnienie zgodności z przepisami, a platforma handlowa ma za zadanie uzyskiwać od sprzedawców numery ROP/EPR dla kraju sprzedaży.

Sprzedawca jako producent baterii – nowe obowiązki sprzedawców

Jeśli po raz pierwszy wprowadzasz na rynek baterie lub produkty zawierające baterie: (1) własne, (2) z marką przemianowaną na swoją, (3) importowane, (4) gdy sprzedajesz je online do państwa UE, w którym nie masz siedziby* – masz status producenta.

Dotyczy to każdej sztuki baterii, którą wprowadzasz na rynek.

Zapoznaj się z prawną definicją producenta (art. 3 pkt 47), gdyż znacząco odbiega ona od powszechnego rozumienia tej roli.

Sprzedawcy, którzy w rozumieniu nowych przepisów mają status producenta, muszą podawać numery rejestrowe ROP (EPR) m.in. platformom sprzedaży online takim jak Ceneo.

*Jeśli masz status sprzedawcy-producenta ze względu np. na to, że sprzedajesz opisane wyżej produkty do Polski nie mając w Polsce siedziby – potrzebujesz numeru ROP/EPR dla Polski (numer ROP/EPR jest dla każdego kraju z osobna). Jeśli nie masz siedziby, w kraju, dla którego chcesz dostać numer ROP/EPR, możesz skorzystać z pomocy autoryzowanego przedstawiciela.

Przykłady

(1) Nie masz statusu producenta - jeśli jesteś polskim przedsiębiorcą i od polskiego (zarejestrowanego) dostawcy kupujesz produkty z bateriami, które sprzedajesz na platformie handlowej. Jeśli jednak po raz pierwszy wprowadzasz na polski rynek produkty od np. chińskiego producenta (choćby pojedynczą sztukę baterii lub produktu zawierającego baterie) – według przepisów jesteś producentem i musisz podawać platformie handlowej numer EPR.

(2) Jeśli jesteś zagranicznym przedsiębiorcą z siedzibą w kraju UE, a produkty wprowadzasz na rynek polski – masz status producenta. W tym przypadku sprzedajesz do innego kraju, niż ten, w którym masz zarejestrowaną działalność i po raz pierwszy wprowadzasz na europejski rynek baterię (choćby pojedynczą sztukę baterii lub produktu zawierającego baterie).

(3) Jeśli jesteś przedsiębiorcą spoza Unii Europejskiej (np. przedsiębiorcą z Chin), a produkty sprzedajesz na platformie handlowej – masz status producenta. W tym przypadku jesteś sprzedającym spoza UE i po raz pierwszy wprowadzasz na europejski rynek baterię (choćby pojedynczą sztukę baterii lub produktu zawierającego baterie).

Co muszę zrobić?

Sprawdź z Twoim profesjonalnym doradcą prawnym, czy wprowadzasz baterie lub produkty je zawierające na rynek państwa UE, do którego sprzedajesz, a także czy podlegasz obowiązkowi rejestracji - czy masz status producenta.

Zarejestruj się w systemie EPR. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. Nie ma jednej rejestracji dla wszystkich państw UE - rozpocznij rejestrację EPR na każdym rynku UE, na którym sprzedajesz baterie lub produkty z bateriami (w tym zintegrowane z urządzeniem).

W przypadku Polski dotychczasowym rejestrem jest BDO: https://bdo.mos.gov.pl/

Skontaktuj się z odpowiednim organem krajowym i/lub swoim profesjonalnym doradcą by rozpocząć i przejść poprawnie przez proces rejestracji.

Przygotuj się na konieczność podawania numerów ROP/EPR w związku z prowadzeniem sprzedaży za pomocą platformy handlowej.

Jeśli nie dostosujesz swoich ofert do wymogów unijnego prawa, po wejściu w życie rozporządzenia możesz narazić się na sankcje prawne, w tym kary finansowe.

Twoje obowiązki na platformie handlowej – numery ROP/EPR

Zgodnie z nowymi przepisami (art. 62 ust. 6) Dostawca platformy umożliwiającej zawieranie z konsumentami umów na odległość musi uzyskiwać od sprzedawców o statusie producenta dwa typy informacji:

1) informacje rejestrowe, takie jak nazwa rejestru i numery w rejestrze ROP/EPR (art. 55).

2) potwierdzenie (samocertyfikację), że sprzedaje produkty, w odniesieniu do których spełnione są wymogi tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producenta (art. 56).

Twoje obowiązki na platformie handlowej – numery ROP/EPR

Zgodnie z nowymi przepisami (art. 62 ust. 6) Dostawca platformy umożliwiającej zawieranie z konsumentami umów na odległość musi uzyskiwać od sprzedawców o statusie producenta dwa typy informacji:

1) informacje rejestrowe, takie jak nazwa rejestru i numery w rejestrze ROP/EPR (art. 55).
2) potwierdzenie (samocertyfikację), że sprzedaje produkty, w odniesieniu do których spełnione są wymogi tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producenta (art. 56).

Co zmieniamy w Ceneo?

Dostosowujemy platformę ceneo.pl do nowych wymagań dla sprzedawców i marketplace.

Będziesz mógł uzupełniać wymagane informacje zgodnie z unijnym prawem, zwłaszcza gdy sprzedajesz za pomocą Kup Teraz baterie albo produkty z bateriami. Zmiany obejmą:

1) Możliwość - zaznaczania odpowiedniej wartości.
2) Od 18.08.2025 r. w Ceneo musisz mieć uzupełniony numer EPR dla kraju, w którym sprzedajesz (prowadząc przez Kup Teraz sprzedaż na rynek Polski - EPR dla Polski).
3) Jeśli jesteś sprzedającym spoza UE – od 18.08.2025 r. podasz numery EPR od upoważnionych przedstawicieli w Unii Europejskiej dla kraju, w którym sprzedajesz (prowadząc przez Kup Teraz sprzedaż na rynek Polski - EPR dla upoważnionego przedstawiciela w Polsce).

Uzupełnianie informacji

Wkrótce będziemy informować o sposobie udostępniania nowych informacji. Wraz z udostępnieniem nowych funkcjonalności:

Dowiesz się więcej z naszej instrukcji dotyczącej tworzenia plików produktowych. Jeżeli nie tworzysz pliku sam, a korzystasz z gotowego rozwiązania na jednej z platform sklepowych, skontaktuj się z dostawcą i zapytaj o możliwości dostarczenia tych danych.

Dowiesz się więcej z instrukcji Zarządzania ofertami. (Panel, zakładka Zarządzanie ofertami, nowe pola do uzupełniania znajdziesz w oknie edycji lub zakładania oferty).

[ ! ] Treść ta ma charakter ogólnej informacji wskazującej na konieczność aktualizacji serwisu i obowiązków sprzedawcy. Ceneo nie udziela porad prawnych w powyższy sposób, w tym za pomocą odpowiedzi na możliwe pytania – skontaktuj się z Twoim profesjonalnym doradcą prawnym by uzyskać szczegółowe informacje w zakresie nowych przepisów, Twojej działalności i ofert wystawianych platformie handlowej (w usłudze Kup Teraz).

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA:

Każdy kraj tworzy własny rejestr Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta dla baterii. Uzyskanie numeru ROP (EPR) wymaga rejestracji w kraju prowadzenia sprzedaży. Jeśli nie masz siedziby w kraju, dla którego chcesz dostać numer, możesz skorzystać z pomocy autoryzowanego przedstawiciela. Będzie on reprezentował Twoją firmę w zakresie obowiązków, które wynikają z rozporządzenia. Dlatego jeśli sprzedajesz baterie na różnych rynkach UE – musisz mieć oddzielny numer EPR dla danego kraju. Jeśli sprzedajesz tylko w Polsce, wystarczy numer EPR dla Polski.

Rejestracja może trwać kilka tygodni, dlatego warto to zrobić z odpowiednim wyprzedzeniem.

Niektóre kraje posiadają odrębne systemy rejestrowe przeznaczone bateriom, podczas gdy inne włączają rejestrację baterii do ogólnej rejestracji produktów w ramach Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta. W Polsce dotychczasowym tego typu rejestrem jest BDO: https://rejestr-bdo.mos.gov.pl/Registry/Index
Punkt kontaktowy ws. GPSR dla użytkowników:
Od 18 sierpnia 2025 r. sprzedawcy baterii lub produktów z bateriami, którzy mają status producenta w rozumieniu rozporządzenia w sprawie baterii muszą podawać na platformie, na której sprzedają - numery rejestrowe ROP / EPR (Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta / ang. Extended Producer Responsibility).

Ten unijny obowiązek dotyczy Cię, jeśli:
(1) wprowadzasz na rynku unijnym (po raz pierwszy) baterie takie jak:

- przenośne – w tym te o formatach: 4,5 wolta (3R12), ogniwo guzikowe, D, C, AA, AAA, AAAA, A23, 9 woltów (PP3)
- do lekkich środków transportu (np. hulajnóg elektrycznych)
- rozruchowe, oświetleniowe i zapłonowe
- do pojazdów elektrycznych
- przemysłowe
i produkty zawierające te typy baterii.

(2) masz status producenta zgodnie z definicją producenta (art. 3 pkt 47), tj. - sprzedajesz pod własną marką baterie i po raz pierwszy wprowadzasz je na rynek w kraju UE
– wprowadzasz na rynek w kraju UE baterie z innego kraju (w UE lub poza nią)
– sprzedajesz baterie do innego kraju UE niż ten, w którym masz siedzibę (w UE lub poza nią).
Definicję baterii znajdziesz w art. 3 ust. 1 pkt 1) rozporządzenia. Podczas weryfikacji swojego asrotymentu zwróć uwagę na wszelkiego rodzaju akumulatory przenośne, oferty produktów sprzedawanych wraz z bateriami lub baterie wbudowane w urządzenia.

Rozporządzenie obejmuje baterie:
- przenośne – w tym te o formatach: 4,5 wolta (3R12), ogniwo guzikowe, D, C, AA, AAA, AAAA, A23, 9 woltów (PP3)
- do lekkich środków transportu (np. hulajnóg elektrycznych)
- rozruchowe, oświetleniowe i zapłonowe
- do pojazdów elektrycznych
- przemysłowe
i produkty zawierające te typy baterii.
Sprawdź, czy masz status producenta. Upewnij się co do Twojego statusu sprzedawcy zgodnie z definicją producenta (art. 3 pkt 47). Jeśli po raz pierwszy wprowadzasz na rynek baterie lub produkty zawierające baterie: (1) własne, (2) z marką przemianowaną na swoją, (3) importowane, (4) gdy sprzedajesz je online do państwa UE, w którym nie masz siedziby* – masz status producenta.

Dotyczy to każdej sztuki baterii, którą wprowadzasz na rynek.

Sprawdź, czy wprowadzasz na rynek baterie (po raz pierwszy) Sprawdź z Twoim profesjonalnym doradcą prawnym, czy wprowadzasz baterie lub produkty je zawierające na rynek państwa UE, do którego sprzedajesz oraz czy podlegasz obowiązkowi rejestracji.
Sytuacja I – Siedziba Twojej firmy jest w kraju sprzedaży w (UE)
Twoja sytuacja 1: Sprzedajesz baterie lub produkty z bateriami w kraju, w którym masz siedzibę, pod nazwą swojej firmy lub ze swoim znakiem towarowym, oraz produkujesz w tym kraju baterie lub produkty z bateriami, oraz udostępniasz je po raz pierwszy w tym kraju.

Czy masz status producenta? Tak
Co musisz zrobić? Zarejestruj się w systemie/urzędzie danego kraju lub skontaktuj się z autoryzowanym przedstawicielem. Uzyskaj numer EPR. Następnie dodaj go do swoich danych w Ceneo (Panel).

Sytuacja I – Siedziba Twojej firmy jest w kraju sprzedaży w (UE)
Twoja Sytuacja 2 - Sprzedajesz baterie lub produkty z bateriami w kraju, w którym masz siedzibę, odsprzedajesz je pod nazwą swojej firmy lub ze swoim znakiem towarowym, oraz baterie lub produkty z bateriami zostały wyprodukowane przez innego producenta w tym kraju, jednak nie są opatrzone jego znakiem towarowym i nie udostępnił ich po raz pierwszy w tym kraju.
Czy masz status producenta? Tak
Co musisz zrobić? Zarejestruj się w systemie/urzędzie danego kraju lub skontaktuj się z autoryzowanym przedstawicielem. Uzyskaj numer EPR. Następnie dodaj go do swoich danych w Ceneo (Panel).

Sytuacja I – Siedziba Twojej firmy jest w kraju sprzedaży w (UE)
Twoja Sytuacja 3 - Dostarczasz lub odsprzedajesz baterie lub produkty z bateriami w kraju, w którym masz siedzibę, oraz baterie lub produkty z bateriami zostały wyprodukowane poza tym krajem (w innym kraju członkowskim UE lub w kraju spoza UE) oraz importujesz i udostępniasz je po raz pierwszy w tym kraju.
Czy masz status producenta? Tak
Co musisz zrobić? Zarejestruj się w systemie/urzędzie danego kraju lub skontaktuj się z autoryzowanym przedstawicielem. Uzyskaj numer EPR. Następnie dodaj go do swoich danych w Ceneo (Panel).

Sytuacja I – Siedziba Twojej firmy jest w kraju sprzedaży w (UE)
Twoja sytuacja 4 - Odsprzedajesz baterie lub produkty z bateriami w kraju, w którym masz siedzibę, ale nie jesteś ich wytwórcą ani importerem, oraz nie używasz nazwy własnej firmy lub swojego znaku towarowego, ale używasz nazwy lub znaku towarowego zarejestrowanego producenta, który już prowadzi sprzedaż w tym kraju lub ma siedzibę w tym kraju.
Czy masz status producenta? Nie
Nie wymagamy od Ciebie podawania numerów EPR. Nie musisz nic robić.

Sytuacja II - Siedziba Twojej firmy jest poza krajem sprzedaży (w UE lub poza UE) Twoja sytuacja: Sprzedajesz baterie lub produkty z bateriami na odległość bezpośrednio użytkownikom końcowym w kraju UE
Czy masz status producenta? Tak
Co musisz zrobić? Zarejestruj się w systemie/urzędzie danego kraju lub skontaktuj się z autoryzowanym przedstawicielem. Uzyskaj numer EPR. Następnie dodaj go do swoich danych w Ceneo (Panel).

Niezależnie od podawanych przykładów. Sprawdź z Twoim profesjonalnym doradcą prawnym swoją sytuację - czy wprowadzasz baterie lub produkty je zawierające na rynek państwa UE, do którego sprzedajesz oraz czy podlegasz obowiązkowi rejestracji.
To koncepcja związana z zapewnianiem tzw. obiegu zamkniętego w UE, wedle której podmioty o statusie producenta (w tym sprzedawcy spełniający definicję producenta z art. 3 pkt 47 podlinkowanego rozporządzenia) biorą finansową odpowiedzialność za zarządzanie końcem życia swoich produktów i ich opakowań.

Po krótce - każdy wprowadzający na rynek krajowy UE określone produkty, w tym baterie, ponosi odpowiedzialność ROP/EPR - Rozszerzoną Odpowiedzialność Producenta i musi zapewnić zgodność z tym wymogiem m.in. poprzez uczestnictwo w systemie ROP/EPR.

Następnie, za sprawą organizacji zarządzających procesem odbioru produktów i właściwą ich utylizacją, utrzymywana jest infrastruktura recyklingu – finansowana z opłat producentów, w oparciu o ilość produktów wprowadzonych na rynek UE (zgłoszonych).
Przeczytaj artykuł na stronie . Zapoznaj się z materiałem video pod linkiem.