Czym grzeją Polacy? Ekogroszek bestsellerem!

Jesień już się zadomowiła na dobre, a wraz z chłodniejszymi dniami rozpoczyna się także sezon grzewczy. Sprawdziliśmy, jak swoje domy ogrzewają użytkownicy Ceneo.pl i w jaki sposób zmieniały się trendy w ostatnich latach.

Wśród popularności materiałów opałowych mamy dwóch niekwestionowanych liderów. To ekogroszek i pellet drzewny. W 2021 pierwszy z nich ma 47-procentowy udział we wszystkich materiałach opałowych, a drugi może się pochwalić wynikiem 35%. W dalszej kolejności znalazły się brykiet (6%), węgiel (5%), biopaliwo (4%) i drewno (2%). Wniosek jest jeden – stawiamy na ekologiczny opał!

Wprawdzie w poprzednich latach ekogroszek i pellet drzewny również były najbardziej popularnymi materiałami opałowymi, ale ich udział w całości systematycznie rośnie. Głównie kosztem biopaliwa (13% w 2019 i 2020 roku) oraz drewna (12% w 2019 roku i 6% w 2020 roku).

Oprócz materiałów opałowych coraz większą popularnością cieszą się także kotły. Boom na rynku budowy domów jednorodzinnych, wymiana starych pieców oraz coraz większy wybór w sklepach internetowych, sprawiły, że co trzecia osoba, która jest zainteresowana w Ceneo.pl produktami z kategorii ogrzewanie, kierowała się właśnie w stronę kotłów. Wśród 10 najpopularniejszych produktów 9 pochodzi z tego segmentu. Ich udział stale rośnie – w 2019 i 2020 roku było ich 7/10. W tegorocznej czołówce znajdziemy m.in. kotły takich firm jak Junkers, Stalkot i Termet.

W Ceneo obserwujemy też, że Polacy coraz chętniej kupują produkty z kategorii ogrzewanie online.  Popularność produktów rośnie nieprzerwanie, a w czasie szczytu (od lutego do kwietnia 2021 roku) dynamika wynosiła ponad 100%! Przy materiałach opałowych obserwowaliśmy nawet 200-procentowe wzrosty. Poza wspomnianymi dwoma kategoriami ponadprzeciętne wzrosty odnotowaliśmy również przy kominkach (w szczytowym momencie było to 137% rok do roku), pompach ciepła (131%) oraz przy grzejnikach i akcesoriach grzewczych (obie kategorie po 68%).

Na osobne zdanie zasługują systemy solarne. Szał na fotowoltaikę przełożył się również na zainteresowanie systemami w onlinie. Kolektory słoneczne wykorzystywane do ogrzewania odnotowały wzrosty na poziomie nawet 600%!

infografika